Jaki sejf na broń wybrać, czyli na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Jeśli właśnie zdałaś lub zdałeś egzamin na pozwolenie na broń i dumnie dzierżysz w dłoni promesę – przed Tobą jeden z najważniejszych zakupów, od którego zaczyna się każda przygoda z bronią, a chodzi oczywiście o zakup sejfu lub szafy na broń. Po wpisaniu w wyszukiwarkę słów-kluczy, pierwsze modele, które zostaną Ci zasugerowane, to zapewne sejfy w podstawowej klasie bezpieczeństwa, czyli S1. Wynika to z obowiązujących przepisów (minimalna wymagana klasa sejfu to właśnie S1), ale o popularności tych sejfów stanowi również ich najniższa cena (w porównaniu z sejfami wyższych klas).
W tym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących tego, na co zwrócić uwagę przed wyborem konkretnej szafy do przechowywania broni, a także przedstawimy wybrane modele z oferty Hartmann Tresore (https://www.hartmann-tresore.pl).
Aspekt prawny
Kwestię przechowywania broni i amunicji regulują: Ustawa o broni i amunicji oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji oraz Rozporządzenie o przechowywaniu broni. Broń, zgodnie z prawem, można przechowywać w sejfach i szafach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie aspekt prawny, faktycznie sejfy na broń certyfikowane według klasy S1 są wybierane przez klientów najczęściej. Dlaczego? Główne znaczenie ma cena – najniższa. Sejfy w klasie S1 wybierają również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją „przygodę” z bronią – zależy im na początek na podstawowym rozwiązaniu (żeby tylko spełnić wymagania prawne).
Jako doradcy w Hartmann Tresore sugerujemy klientom rozważenie innych rozwiązań, czyli sejfów wyższych klas niż S1. Pamiętajmy, że jeszcze kilka lat temu broń nie musiała być przechowywana w sejfach o określonych klasach. Wielu klientów miało zwykłe, metalowe szafy. Sytuacja zmieniło Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26. sierpnia 2024 roku. Wystąpiła konieczność uzyskania certyfikatu dla tych szaf, z których dotychczas klienci korzystali (tym zajmował się Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie) lub zakupu nowego sejfu, który spełniał wymogi klasy co najmniej S1.
Reasumując – zakup szafy z klasą S1 to minimum, ale inwestycja w sejf mający wyższą klasę bezpieczeństwa niż S1 minimalizuje konieczność dodatkowych wydatków w sytuacji, gdyby zmieniło się prawo. Dodatkowo – im wyższa klasa bezpieczeństwa sejfu, tym lepiej zabezpieczone są zdeponowane w nim przedmioty.
Wybór odpowiedniego sejfu na broń
Wybór odpowiedniego sejfu na broń zależy od kilku czynników:
- Rodzaj i ilość broni: przed zakupem warto przeanalizować, ile i jakie rodzaje broni posiadasz i planujesz posiadać. Zasada jest prosta – im większy sejf, tym lepiej. Z naszego doświadczenia wynika, że z czasem kolekcja powiększa się. Poza tym w sejfie można przechowywać nie tylko broń i amunicję, ale również inne wartości, które posiadasz. Co jeszcze? Na pewno istotna jest głębokość szafy, szczególnie jeśli zamierzasz przechowywać w szafie broń z akcesoriami, np. optyką.
- Konstrukcja: sejfy klasy S1 mają korpus jednościenny i dwuścienne drzwi, a pomimo spełniania wytycznych prawnych dotyczących przechowywania broni w rzeczywistości stanowią podstawową i ograniczoną ochronę przed włamaniem. Sejfy certyfikowane wg normy PN-EN 1143-1 (czyli te mające klasę od 0 wzwyż) posiadają zarówno drzwi, jak i korpus wielościenne i wykazują sprawdzoną ochronę przed włamaniem. Tu też jest prosta reguła: im wyższa klasa sejfu, tym potrzeba więcej czasu i narzędzi, aby dostać się do środka.
- Zamki w sejfach na broń: stanowią jeden z elementów zabezpieczających, który chroni zawartość przed niepowołanym dostępem. Sejfy na broń są dostępne w konfiguracjach z tradycyjnym zamkiem kluczowym, elektronicznym, szyfrowym lub biometrycznym. Każdy z tych zamków ma swoje zalety i wady. Weźmy pod lupę zamek na klucz: klucze są najbardziej niezawodnym oraz najtańszym rozwiązaniem, ale z drugiej strony ich długość to kilka centymetrów i „coś” trzeba z nimi zrobić, więc pozostaje albo noszenie ich przy sobie (pęk z kluczami powiększy się), albo ukrycie ich gdzieś. Zamek elektroniczny jest prosty w obsłudze i bezawaryjny, jednak kod to minimum 6 cyfr, które trzeba zapamiętać, a to bywa problematyczne. Dla zapominalskich: polecamy zamek elektroniczny z rewizją (awaryjne otwarcie kluczem). Zamek szyfrowy – tak to ten, który możemy zobaczyć na ekranach TV, kiedy oglądamy amerykańskie filmy. Ciekawy, designerski, ale wymaga precyzji przy ustawianiu tarczy w odpowiedniej pozycji. Zamek biometryczny wydaje się najciekawszym i najmniej ryzykownym rozwiązaniem, jednak w tym przypadku cena samego zamka (plus sejfu) w wielu przypadkach jest zbyt wygórowana.
- Montaż i umiejscowienie szafy lub sejfu na broń: szafy na broń spełniające wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450, nie muszą być mocowane trwale do elementów konstrukcyjnych budynku (to jest stanowisko Komendy Głównej Policji). Zatem nie trzeba szafy kotwić, ale na pewno warto to zrobić: w ten sposób ograniczamy ryzyko wyniesienia szafy w przypadku włamania i dokładamy wszelkiej staranności, aby broń była jeszcze lepiej zabezpieczona.
- Konserwacja i dbanie o szafę lub sejf na broń: regularna konserwacja sejfu na broń jest niezbędna, aby zapewnić jej długowieczność i skuteczność zabezpieczeń. Ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja zawiasów.
- Wyposażenie szaf i sejfów na broń: oprócz podstawowych elementów, szafy i sejfy na broń mogą być wyposażone w różne dodatkowe akcesoria, które zwiększają ich funkcjonalność oraz ułatwiają przechowywanie broni i jej osprzętu. Do najpopularniejszych należą: uchwyty na broń długą i krótką, uchwyty na wyciory, skarbczyki, regulowane półki. Te elementy pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej w sejfie przestrzeni i organizację przechowywanych przedmiotów.
- Estetyka wykonania sejfu na broń: modele standardowe są malowane proszkowo, najczęściej na kolor jasno- lub ciemnoszary. Ale nie każda szafa tak wygląda. W Hartmann Tresore przykładamy dużą wagę do estetyki i oferujemy produkty szyte na miarę, według potrzeb i wizji klienta. W naszej ofercie mamy witryny ze szkłem pancernym, które są certyfikowane, ale równocześnie wyglądają estetycznie i nieszablonowo, a poza tym – oprócz funkcji zabezpieczającej – pełnią funkcję ekspozycyjną dla zdeponowanych w nich przedmiotów, dzięki zastosowaniu przeszkleń i oświetlenia LED.
Wybrane modele sejfów na broń z oferty Hartmann Tresore
W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór różnego rodzaju sejfów, które niezależnie od wersji zapewniają skuteczne zabezpieczenie zawartości przed dostaniem się w niepowołane ręce. Różnią się funkcjonalnością, wielkością, designem i budową, dlatego jesteśmy przekonani, że znajdziesz odpowiedni dla siebie egzemplarz. Oto kilka propozycji sejfów na broń dostępnych w ofercie Hartmann Tresore:
Najprostsze konstrukcyjnie i najtańsze szafy na broń znajdziesz w naszym sklepie internetowym: https://sklep.hartmann-tresore.pl/ Szafy na broń z certyfikatem S1 cieszą się największą popularnością. Modele SNB 60 – w zależności od konfiguracji pomieszczą od 4 sztuk aż do kilkunastu jednostek broni długiej. Można je zamówić w konfiguracji z zamkiem kluczowym bądź zamkiem elektronicznym. Szafy dostępne w naszym sklepie internetowym mają najniższe ceny, zaczynają się od. ok. 1200-1400 zł.
Sejfy i szafy w wyższych klasach bezpieczeństwa są dostępne w naszej ofercie regularnej, oferty przygotowujemy na zapytanie. Oto kilka modeli, na które warto zwrócić uwagę:
- Model WT 084-04 – jest to sejf na broń o konstrukcji dwuściennej, z masywną płytą zewnętrzną drzwi. Sejf WT 084-04 jest świetny, jeśli chodzi o możliwość zagospodarowania wnętrza, ponieważ z jednej strony można przechowywać w nim broń długą o długości maksymalnej 1230 mm, zaś na półkach znajdujących się w drugiej części sejfu można przechowywać broń krótką, dokumenty oraz inne cenne przedmioty. W sejfie znajduje się pojemny skarbczyk wewnętrzny, w którym można przechowywać np. amunicję. Sejf ten mieści 4, 8 lub nawet 12 uchwytów na broń.
- Model WT 270-01 – to już konkretny sejf, ważący 360 kg. Ma I klasę odporności na włamanie, a dodatkowo zapewnia 30-minutową ochroną przed pożarem (LFS 30 P wg PN-EN 15659). Sejf posiada dwa skarbczyki wewnętrzne o wysokości ok. 200 mm każdy, przykręcaną ściankę działową, 7 uchwytów na broń w ścianie tylnej (z lewej strony), półki przestawne z prawej strony (po ich zdemontowaniu można do sejfu włożyć 4 dodatkowe sztuki broni. Długość maksymalna broni to 1300 mm. W drzwiach sejfu są 3 skrytki i uchwyt na wycior.
- Model HTE 210-01/B – to przykład witryny ze szkłem pancernym. Ma ona klasę bezpieczeństwa 0. Jeśli chodzi o witrynę, można wybrać kolor sublimacji, kolor sukna, którym wyłożone jest wnętrze i/lub uchwyty na broń. Taka witryna może mieć oświetlenie LED i skarbczyk znajdujący się w dolnej części (tej, która nie jest już eksponowana). Posiada 13 uchwytów na broń długą.
Podsumowanie
Sejfy w klasie bezpieczeństwa co najmniej S1 to obowiązkowe urządzenia dla każdego posiadacza broni. Sejf służy do bezpiecznego przechowywania broni palnej i amunicji, a także innych przedmiotów, które postrzegasz jako wartościowe.
Jakie sejfy na broń wybrać? Podpowiemy, omówimy opcje, zasugerujemy najlepsze rozwiązanie, ale wybór należy do Ciebie. Do przechowywania broni krótkiej, długiej czy amunicji możesz kupić sejf w podstawowej klasie bezpieczeństwa, ale nie zawsze będzie on adekwatny, jeśli chodzi o inne wartości (gotówka, złoto, dokumenty, dzieła sztuki, numizmaty). Spektrum oferty jest bardzo szerokie, a w razie jakichkolwiek pytań zawsze możesz liczyć na pomoc doradców z Hartmann Tresore. Śmiało korzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, a na pewno trafi do Ciebie właściwy produkt, który spełni Twoje potrzeby.
skomentuj